1999 Joint International Meeting - Honolulu, Hawaii

October 17-22, 1999

SYMPOSIA

Click on the symposium titles below to retrieve the complete technical program for that symposium. The icons include links to descriptions of the particular division or group it represents. The sponsorship of each symposium is linked to the appropriate location in the Call for Papers.

ALL DIVISIONS AND GROUPS
A1 - General Society Student Poster Session (D. Misra, P.S. Fedkiw and T. Watanabe)
BATTERY DIVISION/ ENERGY TECHNOLOGY DIVISION
B1 - Heavy Duty Batteries for Electric Vehicles and Portable Devices (A.R. Landgrebe and Z. Ogumi)
B2 - Intercalation Compounds for Battery Materials (G.A. Nazri, T. Ohzuku and M. Thackeray)
B3 - Lithium Batteries (R.A. Marsh, Z. Ogumi, J. Prakash and S. Surampudi)
B4 - Battery/Energy Technology Joint General Session (Y. Matsuda, M.A. Ryan and S. Surampudi)
CORROSION DIVISION
C1 - Corrosion and Corrosion Control in Saltwater Environments (P.M. Natishan, S. Ito, D.A. Shifler and T. Tsuru)
C2 - International Symposium in Honor of Professor Norio Sato: Passivity and Localized Corrosion (R.G. Kelly, B.R. MacDougall, M. Seo and H. Takahashi)
C3 - Localized In-Situ Methods for Investigating Electrochemical Interfaces (A.C. Hillier, M. Seo and S.R. Taylor)
C4 - Corrosion General Session (C.R. Clayton, K. Hashimoto and T. Tsuru)
C5 - Corrosion Division Awards Session (P. Moran, H.S. Isaacs and G.S. Frankel)
CORROSION DIVISION/ DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION/ ELECTRONICS DIVISION
D1 - Corrosion and Reliability of Electronic Materials (R.B. Comizzoli, R.P. Frankenthal, O. Hiramoto, Y. Ishikawa and J.D. Sinclair)
DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION/ ELECTRONICS DIVISION
E1 - Plasma Etching Processes for Sub-Quarter Micron Devices (D.W. Hess, Y. Horiike, T. Lii, G.S. Mathad, D. Misra and L. Simpson)
DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION/ ELECTRONICS DIVISION/ ELECTRODEPOSITION DIVISION
F1 - Interconnects and Contact Metallization for ULSI (J.O. Dukovic, G.S. Mathad, D. Misra, H.S. Rathore, S. Shima and C. Reidsema Simpson)
DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION/ ELECTRONICS DIVISION/ HIGH TEMPERATURE MATERIALS DIVISION/ LUMINESCENCE AND DISPLAY MATERIALS
G1 - III-V Nitride Materials and Devices (D.N. Buckley, J.P. Dismukes, S.E. Mohney, T.D. Moustakas, S. Nakamura, S.J. Pearton and D.J. Lockwood)
DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION/ HIGH TEMPERATURE MATERIALS DIVISION/ ELECTRONICS DIVISION/ PHYSICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION/ JAPAN NEW DIAMOND FORUM
H1 - Sixth International Symposium on Diamond Materials (J.C. Angus, W.D. Brown, J.L. Davidson, J.P. Dismukes, M.D. Drory, A. Giquel, A. Grill, R.H. Hauge, H. Kawarada, C.P. Klages, R.L. Opila, A. Paoletti, Y. Sato, K.E. Spear and B. Spitsyn)
ELECTRODEPOSITION DIVISION
I1 - Fundamental Aspects of Electrochemical Deposition and Dissolution Including Modeling (R. Aogaki, D. Landolt, M. Matlosz, Y. Sato and J.B. Talbot)
I2 - Third International Symposium on Electrochemical Technology Applications in Electronics (C. Madore, M.T. Osaka, L.T. Romankiw and Y. Yamazaki)
ELECTRONICS DIVISION
J1 - Fifth International Symposium on Semiconductor Wafer Bonding: Science, Technology and Applications (T. Abe, H. Baumgart, U. Goesele and C.E. Hunt)
J2 - Integrated Ferroelectrics for Memory Applications (C. Araujo, D. Hadnagy, H. Ishiwara, A.I. Kingon, T. Kunio, G.M. Oleszek and T. Yamazaki)
J3 - Sixth International Symposium on Cleaning Technology in Semiconductor Device Manufacturing (T. Hattori, R.E. Novak and J. Ruzyllo)
J4 - State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors XXXI (M. Abe, C.R. Abernathy, D.N. Buckley, S.N.G. Chu, M.J. Deen, F. Ren and R.E. Sah)
ELECTRONICS DIVISION/ DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION
K1 - Fifth International Symposium on Low Temperature Electronics (W.D. Brown, C.L. Claeys, M.J. Deen, S. Matsumoto, S.I. Raider and K.B. Sundaram)
K2 - Third International Symposium on Chemical Mechanical Polishing in IC Device Manufacturing (I. Ali, Y.A. Arimoto, R.L. Opila, C. Reidsema Simpson, K.B. Sundaram and Y. Homma)
K3 - Electronics/Dielectric Science and Technology Joint General Session (W.D. Brown, M.J. Deen, R.B. Fair, S. Oda and R.K. Ulrich)
ELECTRONICS DIVISION/ ELECTRON DEVICES SOCIETY OF IEEE
L1 - First International Symposium on ULSI Process Technology (G. Bronner, C.L. Claeys, R.B. Fair and H. Iwai)
ELECTRONICS DIVISION/ SPIE
M1 - Diagnostic Techniques for Semiconductor Materials and Devices (J.L. Benton, P. Rai-Choudhury, T.J. Schaffner, D.K. Shroder and S. Kishino)
ENERGY TECHNOLOGY DIVISION/ PHYSICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION
N1 - Photelectrochemistry, Photocatalysis and Photoactive Materials (J. Augustynski, H. Minoura and K. Rajeshwar)
FULLERENES GROUP
O1 - Fullerenes Science and Technology (R.S. Ruoff, Y. Achiba, D.M. Guldi, E. Osawa, H. Shinohara and S.R. Wilson)
HIGH TEMPERATURE MATERIALS DIVISION/ BATTERY DIVISION/ SOFC SOCIETY OF JAPAN
P1 - Solid Oxide Fuel Cells VI (M. Dokiya and S.C. Singhal)
HIGH TEMPERATURE MATERIALS DIVISION/ BATTERY DIVISION/ ENERGY TECHNOLOGY DIVISION
Q1 - Fifth International Symposium on Molten Carbonate Fuel Cell Technology (K. Hemmes, G. Lindbergh, S.R. Narayanan, J.R. Selman, D.A. Shores and I. Uchida)
HIGH TEMPERATURE MATERIALS DIVISION/ CORROSION DIVISION
R1 - Per Kofstad Memorial Symposium on High Temperature Corrosion and Materials Chemistry (P.Y. Hou, T. Marayama, M.J. McNallan, T. Narita, E.J. Opila and D.A. Shores)
INDUSTRIAL ELECTROLYSIS AND ELECTROCHEMICAL ENGINEERING DIVISION
S1 - Environmental Aspects of Electrochemical Technology (K. Ota and E.J. Rudd)
S2 - R.B. MacMullin Memorial Symposium: Chlor Alkali And Chlorate Technology (H.S. Burney, N. Furuya, F. Hine and K. Ota)
LUMINESCENCE AND DISPLAY MATERIALS DIVISION
T2 - Eighth International Symposium on the Physics and Chemistry of Luminescent Materials, including High Energy Phosphors (K.C. Mishra, L.E. Shea, A. Srivastava, H. Yamamoto, M. Weber, T. Welker and W.M. Yen)
LUMINESCENCE AND DISPLAY MATERIALS DIVISION/ DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION/ ELECTRONICS DIVISION
U1 - Advanced Luminescent Materials and Quantum Confinement (S. Bandyopadhyay, M.M. Cahay, N. Koshida, J.P. Leburton, D.J. Lockwood, M. Meyyappan, D. Misra and T. Sakamoto)
ORGANIC AND BIOLOGICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION
V1 - Electron Transfer in Biological and Biomimetic Systems (F.M. Hawkridge, K. Niki, J.F. Rusling and I. Taniguchi)
V2 - Electroorganic and Electroanalytical Aspects of Environmental Chemistry (D.C. Johnson, M.D. Porter, K. Shimazu and J.R. Stetter)
V3 - New Concepts and Methodologies for Organic Electrochemistry (J. Lessard, K.D. Moeller, T. Nonaka and J. Yoshida)
ORGANIC AND BIOLOGICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION/ SENSOR DIVISION
W1 - Biosensors and Biomolecular Electronics (M. Aizawa, E. Greenbaum, P.J. Hesketh, T. Matsunaga and P. Vanysek)
W2 - Physical Electrochemistry General Session (K. Tokuda and A. Wieckowski)
PHYSICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION/ ENERGY TECHNOLOGY DIVISION
X1 - Electrocatalysis (S. Gottesfeld, T. Kamo, H.R. Kunz, P.N. Ross and M. Watanabe)
PHYSICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION/ ENERGY TECHNOLOGY DIVISION /ELECTRODEPOSITION DIVISION
Y1 - Electrochemistry of Ordered Interfaces (K. Kinoshita, Y. Nakato, J.L. Stickney, I. Taniguchi, K. Uosaki, A. Wieckowski and H. Yoneyama)
PHYSICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION/ ELECTRODEPOSITION DIVISION/ HIGH TEMPERATURE MATERIALS DIVISION
Z1 - Twelfth International Symposium on Molten Salts (H.C. DeLong, R.W. Bradshaw, S. Deki, G.R. Stafford and P.C. Trulove)
SENSOR DIVISION
AA1 - Chemical Sensors IV (M. Aizawa, M.A. Butler, P. Vanysek and N. Yamazoe)