198th Meeting - Phoenix, Arizona

October 22-27, 2000

SYMPOSIA

Click on the symposium titles below to retrieve the complete technical program for that symposium. The icons include links to descriptions of the particular division or group it represents. The sponsorship of each symposium is linked to the appropriate location in the Call for Papers.

ALL DIVISIONS AND GROUPS
A1 - General Society Student Poster Session (P.S. Fedkiw and J.M. Fenton)
A2 - Electrochemistry vs. the Global Climate Change: A Coordinated Response (A. Wieckowski, E.W. Brooman, T.F. Fuller, J. Leddy and E.J. Rudd)
BATTERY DIVISION/ ENERGY TECHNOLOGY DIVISION
B1 - Battery Charging, Monitoring and Control (W. van Schalkwijk and T. Palanisamy)
B2 - Rechargeable Lithium Batteries (K.M. Abraham, E.S. Takeuchi and M. Doyle)
B3 - Battery/Energy Technology Joint General Session (E.S. Takeuchi and T.F. Fuller)
BATTERY DIVISION/ENERGY TECHNOLOGY DIVISION/INDUSTRIAL ELECTROLYSIS AND ELECTROCHEMICAL ENGINEERING DIVISION
D1 - Power Sources for the New Millenium (R.A. Marsh, S. Surampudi, M.A. Ryan and M. Jain)
CORROSION
E1 - Corrosion and Corrosion Prevention of Low Density Metals and Alloys (B.A. Shaw and R.G. Buchheit)
E2 - New Trends on Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) and Electrochemical Noise Analysis (ENA) (F. Mansfeld, F. Huet and O. Mattos)
E3 - Corrosion General Session (C.R. Clayton)
E4 - Corrosion Division Awards Session (P.J. Moran and C.R. Clayton)
CORROSION DIVISION/ LUMINESCENCE DISPLAY MATERIALS DIVISION
F1 - Second International Symposium on Pits and Pores: Formation, Properties, and Significance for Advanced Materials (P. Schmuki, D.J. Lockwood, Y.H. Ogata, and H.S. Isaacs)
DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION/ ELECTRONICS DIVISION
G1 - Fourth International Symposium on Chemical Mechanical Polishing (CMP) (R.L. Opila, C. Reidsma-Simpson, K.B. Sundaram and S. Seal)
G2 - Joint Session: Fourth International Symposium on Chemical Mechanical Polishing (CMP) & Copper Interconnects, New Contact Metallurgies/Structures, and Low-K Interlevel Dielectrics (R.L. Opila, C. Reidsma-Simpson, K.B. Sundaram, S. Seal, G.S. Mathad, H.S. Rathore, B.C. Baker, C. Reidsma Simpson and T.L. Ritzdorf)
DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION/ ELECTRONICS DIVISION/ELECTRODEPOSITION DIVISION
H1 - Copper Interconnects, New Contact Metallurgies/Structures, and Low-K Interlevel Dielectrics (G.S. Mathad, H.S. Rathore, B.C. Baker, C. Reidsma Simpson and T.L. Ritzdorf)
DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION/ ELECTRONICS\\ DIVISION/LUMINESCENCE AND DISPLAY MATERIALS DIVISION
I1 - First International Symposium on Cold Cathodes (M.M. Cahay, K.L. Jensen, V. Kapoor, P.D. Mumford, R.A. Murphy, A.A. Talin, D. Temple and J.E. Yater)
ELECTRODEPOSITION DIVISION
J1 - Sixth International Symposium on Magnetic Materials, Processes and Devices (L.T. Romankiw, S. Krongelb, C.H. Ahn, J.-W. Chang and W. Schwartzacher)
ELECTRODEPOSITION DIVISION/DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION/PHYSICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION/CORROSION DIVISION
K1 - Electrochemical Science and Technology of Copper (M.A. Alodan, A.A. Gewirth, J. Lipkowski, O. Magnussen, G.S. Frankel, and V. Brusic)
ELECTRONICS DIVISION/ SPIE
L1 - High Purity Silicon VI (C.L. Claeys, P. Rai-Choudhury, M. Watanabe, P. Stallhofer, and H.J. Dawson)
L3 - State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors XXXIII (S.N.G. Chu, A.G. Baca, J.P. Vilcot, and Y.Mochizuki)
ELECTRONICS DIVISION/ DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION
M2 - Thin Film Transistor Technologies V (TFTT V) (Y. Kuo, D.G. Ast, M. Hack, J. Jang, E. Lueder, M.Matsumura, S. Brotherton, F. Okumura, T. Minemura, M.J. Deen and K.B. Sundaram)
M3 - Electronics/Dielectric Science and Technology Joint General Session (M.J. Deen, R.K. Ulrich and C.L. Claeys)
HIGH TEMPERATURE MATERIALS DIVISION/SENSOR DIVISION/BATTERY DIVISION/ AMERICAN CERAMIC SOCIETY
N1 - Solid State Ionic Devices II - Ceramic Sensors (E.D. Wachsman, W. Weppner, E. Traversa, P. Vanysek, N. Yamazoe, M.-L. Liu and B.V. Ratnakumar)
LUMINESCENCE AND DISPLAY MATERIALS DIVISION
O1 - Ninth International Symposium on the Physics and Chemistry of Luminescent Materials (A.M. Srivastava, K.C. Mishra, and C.R. Ronda)
O2 - Scintillators (M.J. Weber and W.M. Yen)
PHYSICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION
P1 - Physical Electrochemistry General Session (J. Leddy)
PHYSICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION/BATTERY DIVISION
Q1 - Electrochemistry of Carbon Electrodes (D. Belanger, K. Zaghib and M.T. McDermott)
PHYSICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION/ENERGY TECHNOLOGY DIVISION
R1 - New Horizons in Spectroelectrochemistry and Photoelectrochemistry (J.E. Pemberton and N.R. Armstrong)
PHYSICAL ELECTROCHEMISTRY DIVISION/ CORROSION DIVISION/ ELECTRODEPOSITION DIVISION
S1 - Scanning Probe Microscopy for Electrode Characterization and Nanometer Scale Modification (D.C. Hansen, H.S. Isaacs, K. Sieradzki and M.D. Porter)
SENSOR DIVISION
T1 - Acoustic Wave-Based Sensors (A.R. Hillman, S.J. Martin and E.T. Zellers)
SENSOR DIVISION/INDUSTRIAL ELECTROLYSIS AND ELECTROCHEMICAL ENGINEERING DIVISION
U1 - Microsensor Systems for Gas and Vapor Analysis (E.T. Zellers, J.R. Stetter, G.C. Frye-Mason and C.W. Walton)
SENSOR DIVISION/ DIELECTRIC SCIENCE AND TECHNOLOGY DIVISION/ ELECTRONICS DIVISION
V1 - Microfabricated Systems and MEMS V (P.J. Hesketh, H.G. Hughes, W.E. Bailey, D. Misra, S.S. Ang and J.L. Davidson)
NEW TECHNOLOGY SUBCOMMITTEE
W1 - Electrochemistry and Solid-State Science and Technology in the Service of Medicine (R. Eberhart, K. Niki, K. Rajeshwar, D.F. Untereker, C.M. van Es, and W.A. van Schalkwijk)