2004 Joint International Meeting

October 3-October 8, 2004


Author Index

Click on the symposium titles below to retrieve the complete technical program for that symposium. The icons include links to descriptions of the particular division or group it represents.

A1 - General Student Poster Session (S. Seal, H. Nishihara)
A2 - Nanotechnology (W.A. van Schalkwijk, P. Kamat, M. Watanabe, W. Schindler)
B1 - Rechargeable Lithium and Lithium Ion Batteries (Z. Ogumi, K. Striebell, K. Zaghib, J. Yamaki)
C1 - Battery and Energy Technology Joint General Session (D. Scherson, J. Prakash, Z. Ogumi)
C2 - Hydrogen Storage and Production, Nickel-Metal Hydride Batteries (C. Iwakura, C.A. Linkous, N. Kuriyama)
D1 - Intercalation Compounds for Battery Materials (M.S. Whittingham, R. Kanno,G. Sandi, J. Prakash)
E1 - Electrochemical Capacitor and Hybrid Power Sources (R.J. Brodd, D.H. Doughty, K. Naoi, M. Morita, C. Nanjundiah, J.H. Kim, G. Nagasubramanian, S.G. Park)
F1 - Corrosion General Poster Session (R.G. Kelly)
F2 - Corrosion in Marine and Saltwater Environments II (D.A. Shifler, P.M. Natishan, T. Tsuru, S. Ito)
G1 - Third International Sympsoium on Pits and Pores: Formation, Properties, and Significance for Advanced Materials (P. Schmuki, D.J. Lockwood, Y.H. Ogata, M. Seo, H. Isaacs)
H1 - Solid-State Joint General Poster Session (C.L. Claeys, M.J. Deen, M. Kubota)
I1 - First International Symposium on Dielectrics for Nanosystems: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing (R. Singh, H. Iwai, R.R. Tummala, S.C. Sun)
J1 - Thin Film Materials, Processes, and Reliability (G.S. Mathad, M. Engelhardt, K. Kondo, H. S. Rathore)
J2 - TFTT VII Symposium (Y. Kuo, m. Matsumara, M. Hatano, P. Migliorato, J. Jang, O. Bonnaud)
J3 - International Symposium on Nanoscale Devices and Materials (S. Bandyophdhyay, M. Cahay, H. Hasegawa, N. Kohsida, J. Leburton, D.J. Lockwood, A. Stella)
K1 - High Purity Silicon VIII (C.L. Claeys, R. Falster, P. Stallhofer, M. Watanabe)
L1 - Electronics Packaging (K. Kondo, M. Datta, H. Honma, P.A. Kohl, Y. Tsukada)
L2 - Eighth International Symposium on Magnetic, Materials, Processes, and Devices (C. Bonhote, S.R. Brankovic, W. Schwarzacher, G. Zangari, T. Osaka, Y. Kitamoto)
L3 - Molecular Structure of the Solid-Liquid Interface and Its Relationship to Electrodeposition IV (R.C. Alkire, T. Homma, Y. Ito, D.M. Kolb)
M1 - Nitride and Wide Bandgap Semiconductors for Sensors, Photonics, and Electronics V (H.M. Ng, T.D. Moustakas, R.C. Fitch, H.S. Shen, S.J. Pearton, K. Kishino, Y. Nanishi, Y. Kawakami)
M2 - SiGe: Materials, Processing, and Devices (D. Harame, J. Murota, H. Iwai, G.M. Oleszek, M.R. Caymax)
M3 - State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors XLI (A.G. Baca, W.K. Chan, K. Shiojima, R.F. Kopf)
N1 - Second International Symposium on Integrated Optoelectronics (M.J. Deen, C. Jagadish, T. Mizumoto)
O1 - Electrochemistry in New Forms of Carbon (K. Zaghib, Z. Ogumi, J. Prakash)
P1 - Advances in Energy Conversion and Storage (M.A. Ryan, E.S. Takeuchi, D. Scherson)
Q1 - Applications of Nanomaterials in High Performance Batteries and Fuel Cells (T. Abe, J. Prakash)
Q2 - Fundamental Science and Technology of Photofunctional Interfaces (Y. Nakato, H. Inoue, B.A. Parkinson, M.T. Spitler, J. Prakash, P.V. Kamat, G. Rumbles)
R1 - Nanostructure and Function of Fullerenes, Carbon Nanotubes, and Related Materials (F. D'Souza, N. Nakashima, T. Akasaka, S. Fukuzumi, D. Guldi, O. Ito, J.F. Nierengarten, K. Komatsu, Y. Rubin)
S1 - Fifth International Symposium on Ionic and Mixed Conducting Ceramics (M. Mogensen, T. Ramanarayanan, H. Yokokawa)
T1 - High Temperature Corrosion and Materials Chemistry V (E. Opila, J. Fergus, P. Hou, T. Mauyama, T. Narita, E. Wuchina, D. Shifler)
U1 - Ninth International Symposium on Diamond Materials (G.M. Swain, T. Ando, W.D. Brown, W.P. Kang, H.B. Martin)
V1 - Chlor-Alkali Chemical Synthesis (P.C. Foller, N. Furuya)
W1 - Fourth International Symposium on Proton Conducting Membrane Fuel Cells (J.W. Van Zee, M. Murthy, S.R. Narayan, E.S. Takeuchi, T.F. Fuller, K. Ota)
X1 - Computational Chemistry and Electrochemistry (P.B. Balbuena, J.M. Seminario, T. Osaka)
X2 - Membranes and Separators for Fuel Cells and Batteries (P. Arora, S. Creager, N. Kamiya)
Y1 - Thirteenth International Symposium on the Physics and Chemistry of Luminescent Materials (A.M. Srivastava, C.R. Ronda, D.J. Lockwood, H. Yamamoto)
AB1 - New Developments in Synthetic and Mechanistic Organic Electrochemistry (A. Fry, T. Fuchigami, K. Moeller, Y. Matsumura)
AC1 - Bioelectrochemistry, Biosensor, and Biodevice Technology (H. Matsuoka, T. Matsue, I. Taniguchi, J.F. Rusling, F.M. Hawkridge, C. Bruckner-Lea)
AD1 - Physical Electrochemistry General Session (G. Brisard, M. Osawa)
AD2 - Liquid-Liquid Interfaces and Phase Transfer Catalysis (M.R. Philpott, P. Vanysek, T. Kakiuchi, I. Benjamin)
AD3 - Seventh International Symposium on Electrode Processes (V.I. Birss, M. Josowicz, D. Evans, M. Osawa)
AE1 - Fourteenth International Symposium on Molten Salts (D. Costa, H.C. De Long, R. Hagiwara, R.A. Mantz, G.R. Stafford, P.C. Trulove)
AE2 - Electrophoresis and Microfluidics (P. Vanysek, I. Fritsch, A.J. Ricco, J.R. Stetter, Y. Baba, T. Kitamori)
AF1 - Chemical Sensors VI: Chemical and Biological Sensors and Analytical Systems (C. Bruckner-Lea, P. Vanysek, G. Hunter, M. Egashira, N. Miura, F. Mizutani)
AG1 - Microfabricated Systems and MEMS VII (P.J. Hesketh, J.L. Davidson, H.G. Hughes, D.Misra, S. Shoji)
AH1 - Biological Nanostructures, Materials, and Applications (M. Urquidi-Macdonald, S. Seal, I. Taniguchi, P. Guo)