Honolulu PRiME 2012 - Honolulu, Hawaii

10/07/2012 - 10/12/2012

SYMPOSIA

Author Index

Coming Soon: Meeting Scheduler, Complete Abstracts Download, and Mobile Apps.


Click on the symposium titles below to retrieve the complete technical program for that symposium.

A0 - Special Lectures (P. Urso)
A1 - General Student Poster Session (V. Subramanian, V. Chaitanya, M. P. Foley, Y. Katayama and K. B. Sundaram)
A2 - Nanotechnology General Session (O. M. Leonte, F. Chen, J. Chen, N. Kobayashi and W. E. Mustain)
A3 - Contemporary Issues and Case Studies in Electrochemical Innovation (E. J. Taylor, C. Bock, M. Inman and K. Malek)
B1 - Batteries and Energy Technology Joint General Session - In Honor of James McBreen (A. Manivannan, H. Arai, Y. Guo, P. N. Kumta, A. Manthiram, M. Minakshi, S. Mukerjee, S. Narayan and Y. Sun)
B2 - Electrochemical Capacitors (J. W. Long, D. Bélanger, T. Brousse, C. Hu, K. Kim, J. Ko, P. J. Kulesza, M. Morita, K. Naoi, P. Simon, W. Sugimoto and Y. Xia)
ECS Electrochemical Energy Summit (E2S):
B3 - Grand Challenges for Energy Conversion and Large Scale Energy Storage
(X. Zhou, Y. Katayama, B. Liaw, T. V. Nguyen and B. Savinell)
B4 - Intercalation Compounds for Rechargeable Batteries (S. Meng, C. M. Julien, R. Kanno, A. Manthiram, A. Yamada, W. Yoon and K. Zaghib)
B5 - Interfaces and Interphases in Battery Systems (R. M. Kostecki, T. Abe and B. Liaw)
B6 - Lithium-Ion Batteries (M. C. Smart, R. Bugga, D. Doughty, M. Inaba, Y. Kim, K. Tatsumi and J. Zhao)
B7 - Metal-Air Batteries (J. Xiao, N. Imanishi, Y. Shao-Horn, V. Thangadurai and Y. Xing)
B8 - Non-Aqueous Electrolytes for Lithium Batteries (M. Ue, W. A. Henderson, M. Ishikawa, T. Jow, B. L. Lucht and P. Trulove)
B9 - Polymer Electrolyte Fuel Cells 12 (PEFC 12) (H. A. Gasteiger, W. Adam, F. Büchi, E. Cho, C. Coutanceau, M. Edmundson, T. F. Fuller, D. C. Hansen, D. J. Jones, R. A. Mantz, S. Mitsushima, H. Nakagawa, S. Narayanan, V. Ramani, T. J. Schmidt, K. Shinohara, P. Shirvanian, P. Strasser, K. Swider-Lyons, Y. Tak, H. Uchida, W. Xing and L. Zhuang)
B10 - Renewable Fuels from Sunlight and Electricity (N. Wu, W. Chiu, D. Chu, H. Dinh, K. Domen, P. J. Kulesza, J. Lee, A. Manivannan, S. Narayan, R. Subramanian, H. Wang, X. Zhou and Z. Zou)
B11 - Sodium Batteries (C. S. Johnson, M. Doeff, J. W. Fergus, D. B. Hall, R. Kanno and S. Okada)
B12 - Solid State Ionic Devices 9 - Ion Conducting Thin Films and Multilayers (E. D. Wachsman, J. A. Kilner, E. Traversa and S. Yamaguchi)
C1 - Organic and Biological Electrochemistry General Poster Session (A. J. Fry)
C2 - Bioengineering Based on Electrochemistry (K. Sode, A. Simonian and E. Tamiya)
C4 - New Synthetic and Mechanistic Approaches to Molecular Electroorganic Chemistry (S. Nishiyama, A. Atobe and A. J. Fry)
D1 - Corrosion General Poster Session (S. Fujimoto)
D2 - Materials Degradation in Energy Systems: Corrosion and Hydrogen-Material Interactions (N. Missert, S. Fujimoto, K. R. Hebert, R. Lillard, J. P. Meyers, A. Nishikata, J. J. Noël and J. R. Scully)
D3 - Corrosion, Passivity, and Energy: A Symposium in Honor of Digby Macdonald (M. Urquidi-McDonald, T. Haruna and C. D. Taylor)
D4 - High Resolution Characterization of Corrosion Processes 3 (K. R. Zavadil, K. Azumi and P. Schmutz)
D5 - High Temperature Corrosion Materials Chemistry 10 (E. J. Opila, J. W. Fergus, P. Gannon, D. Helmick, T. Markus, T. Maruyama, P. J. Masset, D. Shifler, E. Wuchina and S. Yamaguchi)
D6 - Light Alloys 4 (S. Virtanen, R. Buchheit, S. Hiromoto, Y. Kojima and B. Shaw)
D7 - Pits and Pores 5: A Symposium in Honor of David Lockwood (R. Boukherroub, P. Granitzer, H. Masuda and P. Schmuki)
E1 - Solid State Topics General Session (R. Todi, N. Ichinose, H. Iwai, O. M. Leonte, K. Shimamura, K. B. Sundaram and X. Wang)
E2 - Atomic Layer Deposition Applications 8 (J. W. Elam, S. Bent, S. De Gendt, A. Delabie, A. Londergan, F. Roozeboom and O. Van der Straten)
E3 - Chemical Mechanical Polishing 12 (R. Rhoades, I. Ali, G. Banerjee, B. Basim, L. Economikos, D. Huang and Y. Obeng)
E4 - Gallium Nitride and Silicon Carbide Power Technologies 2 (K. Shenai, M. Bakowski, M. Dudley, R. Garg and N. Ohtani)
E5 - Dielectric Materials and Metals for Nanoelectronics and Photonics 10 (S. Kar, M. Houssa, K. Kita, D. Misra and S. Van Elschocht)
E6 - High Purity Silicon 12 (E. Simoen, C. Claeys, R. Falster, C. Mazure and P. Stallhofer)
E7 - Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 5 (L. Chou, M. T. Carter, S. Jin, M. Jo and M. Suzuki)
E8 - Processing Materials of 3D Interconnects, Damascene and Electronics Packaging 4 (K. Kondo, R. Akolkar, D. Barkey, M. Hayase, M. Koyanagi, S. Mathad, P. Ramm, F. Roozeboom and S. Shingubara)
E9 - Fundamentals and Applications of Microfluidic and Nanofludic Devices (H. Baumgart, A. Beskok, J. Hsu, S. Joo, S. Qian and A. Sharma)
E10 - More than Moore (Y. Obeng, G. Banerjee, S. Datta, P. J. Hesketh, T. Hiramoto, A. Ionescu and P. Srinivasan)
E11 - Nonvolatile Memories (S. Shingubara, H. Akinaga, Z. Karim, K. Kobayashi, Y. Suzuki and N. Takaura)
E12 - Photovoltaics for the 21st Century 8 (M. K. Sunkara, C. Claeys, L. Deligianni, T. Druffel, T. Miyasaka, J. Park, K. Rajeshwar and M. Tao)
E13 - Plasma Processing 19 (S. Mathad, M. Engelhardt, D. Hess and O. M. Leonte)
E14 - Semiconductor Wafer Bonding 12: Science, Technology, and Applications (M. Goorsky, H. Baumgart, C. Colinge, K. Hobart, R. Knechtel, H. Moriceau and T. Suga)
E15 - State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 54 (SOTAPOCS 54) (P. C. Chang, L. Chou, J. He, J. LaRoche, K. C. Mishra and M. Overberg)
E16 - Thin Film Transistors 11 (TFT 11) (Y. Kuo, O. Bonnaud, H. Hamada, J. Jang, W. Milne and M. Shur)
E17 - SiGe, Ge, and Related Compounds: Materials, Processing, and Devices 5 (D. Harame, J. Boquet, M. Caymax, T. Krishnamohan, G. Masini, S. Miyazaki, G. Niu, A. Reznicek, B. Tillack, B. Vincent and Y. Yeo)
F1 - Bio-Enabled Materials, Processes, and Devices (J. N. Harb, Z. Aguilar, N. Myung, D. Schwartz and S. Yoshihara)
F2 - Electrodeposition General Session: Fundamentals and New Materials - Dieter M. Kolb Memorial Symposium (R. Alkire, T. Homma, L. A. Kibler and K. Uosaka)
F3 - Electroless Deposition: Principles, Activation, and Applications 2 (S. Djokic, W. Cai, T. Homma, L. Magagnin, M. Ryan, J. Stickney and G. Zangari)
F4 - Emerging Materials and Processes for Energy Conversion and Storage (L. Deligianni, C. Chan, Y. Fukunaka, Q. Huang, K. Kanamura, E. Podlaha and J. B. Talbot)
F5 - Magnetic Materials and Devices 12 (C. Bonhote, T. Akasaka, S. Brankovic, M. T. Carter, H. Gatzen, P. J. Hesketh, Y. Kitamoto, T. Osaka, W. Schwarzacher and G. Zangari)
G2 - Synthesis and Engineering General Session (M. Sudoh and V. Ramani)
H1 - Carbon Nanotubes and Graphene: From Fundamental Properties and Processes to Applications and Devices (D. M. Guldi, T. Akasaka, M. T. Carter, F. D'Souza, S. De Gendt, S. Fukuzumi, H. Klauk, Z. Liu, R. Weisman, K. Worhoff and K. Zaghib)
I1 - Physical and Analytical Electrochemistry General Session (R. A. Mantz, S. Chen and T. Chung)
I2 - Bioelectroanalysis and Bioelectrocatalysis (S. Minteer, L. Mao, N. Nakamura and K. Sode)
I3 - Molten Salts and Ionic Liquids 18 (W. M. Reichert, A. Bund, H. De Long, D. M. Fox, A. Ispas, R. A. Mantz, M. Mizuhata and P. Trulove)
I4 - Electrocatalysis 6 (G. Brisard, N. Hoshi, T. Ohsaka, V. Ramani, P. Shen and A. Wieckowski)
I5 - Electrochemical Atomic Layer Epitaxy and Quantum Confinement (N. Dimitrov and J. Stickney)
J1 - Chemical Sensors 10 - Chemical and Biological Sensors and Analytical Systems (A. Simonian, Z. Aguilar, M. T. Carter, B. Chin, G. Hunter, N. Miura, L. Nagahara, M. J. Sailor, Y. Shimizu and S. Uchiyama)
J2 - Luminescence and Display Materials: Fundamentals and Applications (J. Collins, B. Di Bartolo, U. O. Happek, C. Hunt, T. Isobe, T. Kusunoki, D. J. Lockwood, K. C. Mishra, A. Setlur and A. Srivastava)
J3 - Materials for Solid State Lighting (A. Setlur, J. Collins, N. Mastsuda, K. C. Mishra and K. Ueda)
J4 - Microfabricated and Nanofabricated Systems for MEMS/NEMS 10 (P. J. Hesketh, G. Hunter, A. Londergan, P. Srinivasan, K. B. Sundaram, O. Tabata, P. Vanysek, N. Wu and X. Yang)